Účinkující

Harmonogram festivalu najdete v sekci Program.

autorské čtení / diskuzeJáchym Topol

autorské čteníPetr Stančík

autorské čtení / diskuze1000 věcí, co mě serou

autorské čtení / diskuzeJakub Horák

autorské čteníIrena Dousková

autorské čteníMarek Šindelka

autorské čteníPetr Hruška

autorské čtení / zvuk & videoJaromír Typlt

autorské čtení / zvuk & videoPsychedelikatesy

autorské čteníPrigl

autorské čteníJarda Konáš

autorské čteníJan Těsnohlídek

scénické čtení / zvuk & videoKvílení 2.17

workshop slam poetryBob Hýsek

autorské čtení / koncertJiří Imlauf

koncertMC Gey

koncertAcute Dose

koncertErith (PL)

autorské čteníMirka Ábelová (SK)

autorské čtení / stand-up / diskuzeJiří Charvát (Rimmer)

autorské čtení / zvuk & videoLucie Ščurková a Nelkafofelka

přednáškaDavid Livingstone

koncertFrançois Svalis

autorské čteníZuzana Kultánová

exhibiceSlam poetry

autorské čteníSára Vybíralová

besedaKarin Lednická

autorské čteníJiří Hájíček

Další vystupující budou teprve oznámeni. Chcete s Inverzí držet krok? Dozvědět se o každém vystupujícím a novince co nejrychleji? Odebírejte nás na našem oficiálním Facebooku a festivalovém Instagramu.

Jáchym Topol

Studoval na gymnáziu v Praze. V letech 1981–1984 na střední škole sociálně právní. Studium ale nedokončil. V 80. letech působil jako textař a zpěvák v hudebních skupinách Psí vojáci a Národní třída. Do roku 1993 byl šéfredaktorem časopisu Revolver Revue. Jako redaktor stál u založení týdeníku Respekt (1990), který opustil až po dlouhých sedmnácti letech. V letech 2009–2011 působil v redakci deníku Lidové noviny, nyní pracuje jako dramaturg Knihovny Václava Havla. V září 2010 se stal laureátem Ceny Jaroslava Seiferta. Rozsáhlé jsou jeho aktivity v ediční a publicistické činnosti spjaté s okruhem undergroundu a samizdatu. Za svůj román Citlivý člověk obdržel v roce 2017 Státní cenu za literaturu.

Petr Hruška

Není povolanějšího člověka, který by měl zahájit ostravský literární festival, než je básník a literární vědec Petr Hruška. Tento ostravský rodák si svými civilními verši vydobil postavení předního českého básníka, uznávaného mezi čtenáři i v odborných kruzích. V roce 1998 byl oceněn Drážďanskou cenou lyriky a v roce 2009 obdržel Cenu Jana Skácela. Je autorem řady básnických sbírek, ale také svérázných deníkových záznamů, internetových sloupků a esejů. Za sbírku Darmata získal v roce 2013 Státní cenu za literaturu.

V Pašijové hře Tomáše Vůjtka pro ostravský klub Les vystupuje v roli beznadějně přestárlého Krista.

Psychedelikatesy

„Jen prorok pochopí zjevení napoprvé, zato básník, ten by se pro rým i popřel. Jan Kellner, Pavel Gončarov, David Pospíšil, Tomáš Roztočil a Viktor Hanačík se proto snaží požitkáře slov navrátit k mystériu jak polykače mečů.

U toho víří prach, pouští draky na střechách asijských velkoměst, vyvádí osvícený cirkus v džungli ostrova, technizují lidské snění, intervenují v orbitech družic, šepotem drží malý modrý plamen, dokud nebude čas vykopat na kopci kořen a sníst ho. Teprve tehdy se započne pseudošamanský rituál novotvárna.

Poezie pro všechny, kteří by snad raději spolkli mikročip.“

Irena Dousková

Renomovaná česká básnířka a prozaička se narodila v roce 1964 v Příbrami. Od roku 1976 žije v Praze, kde absolvovala gymnázium a posléze i Právnickou fakultu Univerzity Karlovy. Právnické profesi se však nikdy nevěnovala. Vystřídala různá zaměstnání, většinou nějakým způsobem související s novinařinou. Posledních několik let je na volné noze a věnuje se psaní. Je členkou Asociace spisovatelů.

Mezi charakteristické rysy její básnické i prozaické tvorby patří úsporné vyjádření se smyslem pro situační zkratku, ironii a pointu. Řada příběhů se vyznačuje osobními zkušenostmi. Její knihy byly přeloženy do jedenácti jazyků. A kdo by neznal její druhou a nejúspěšnější prózu Hrdý Budžes z roku 1998.

1000 věcí, co mě serou

Unikátní projekt tří blogerů, který od roku 2010 rozesmívá internetové uživatele svým pasivně agresivním humorem. “Ve světě plném Likes vám každý všední den přinášíme jeden Dislike. Toto se nelíbí uživatelům 1000 věcí, co mě serou," hlásají na svém blogu tři autoři píšící pod pseudonymy Achjo Bitch, Attila (Bič Boží) a Curvekiller. V roce 2011 získali ocenění Křišťálová lupa v kategorii One (wo)man show. Jejich nejlepší texty vydalo knižně nakladatelství Plot.

Jakub Horák

Spisovatel, cestovatel, marketingový odborník a hudební producent. Autor knih Ostrov, Zlatá rána, Je to všechno pakárna. V roce 2017 vyšel jeho besteseller Kočky jsou vrženy. Jako marketingový expert působil v agenturách BBDO a TBWA. Jako hudební producent stál za návratem Vanessy i comebackem Bruna Ferrariho. Založil Hnutí Nevím, což deklaroval jako hnutí pro lidi, kteří nevědí, koho volit. Už dříve spolupracoval na kampaních ODS i TOP 09, a je autorem úspěšné parlamentní kampaně Pirátů.

Petr Stančík

Básník, prozaik, autor dětských knih, dramatik, copywriter a esejista. To a mnoho více je Petr Stančík. Narodil se v roce 1968 v Rychnově nad Kněžnou. V roce 1985 maturoval na gymnáziu v Hradci Králové. Do roku 1989 vystřídal několik manuálních prací. Na začátku 90. let studoval režii na DAMU v Praze, studium však nedokončil. Později se živil jako televizní režisér a od roku 1995 i jako tvůrce a poradce v oboru komerční i nekomerční komunikace. Do konce roku 2006 většinou publikoval pod pseudonymem Odillo Stradický ze Strdic, od roku 2007 pod svým občanským jménem. Je předsedou organizace Český spolek textařů. Za svůj multižánrový román Mlýn na mumie získal v roce 2015 Magnesii Literu za prózu.

Marek Šindelka

Marek Šindelka se narodil v roce 1984. V roce 2005 vydal svou prvotinu – sbírku Strychnin a jiné básně. Kniha byla oceněna Cenou Jiřího Ortena. Je autorem románu Chyba (2008), který byl v roce 2011 převeden do stejnojmenné komiksové podoby. Velký čtenářský ohlas zaznamenal soubor povídek Mapa Anny z roku 2014. Marek Šindelka je dvojnásobným držitelem ceny Magnesia Litera za prózu. V roce 2012 ji získal za sbírku povídek Zůstaňte s námi a v roce 2017 za svou zatím poslední knihu, román Únava materiálu. Vystudoval kulturologii na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy a scenáristiku a dramaturgii na FAMU. Žije v Praze. Píše pro Hospodářské noviny – o čem jiném než o literatuře.

Jaromír Typlt

Jaromír Typlt je český spisovatel, esejista, performer, výtvarný kurátor a editor. Tento autor na sebe upoutal pozornost na počátku devadesátých let coby jedna z nejvýraznějších literárních osobností nastupující generace. Začátky jeho tvorby jely na vlně sebedestruktivní poetiky rockové hudby a surrealismu. Ve svých textech vystupoval jako „tajná reinkarnace Salvadora Daliho.“ V roce 1994 získal cenu Jiřího Ortena za knihu poezie Ztracené peklo. Během své kariéry přispíval například do Protimluvu, Revolver Revue či Reflexu. V prózách převládá silná lyrizace a experimentování s kompoziční výstavbou. Do logiky vyprávění proniká záměrná absurdita. Básnické texty jeho posledního souboru Stisk jsou rovněž hravě experimentální, významnou měrou je v nich využíváno grafické stránky výrazu a iracionální imaginace se v nich střetává s prvky rozbíhavého jazyka. Poslední Typltův počin je monografie Ladislav Zívr (2013), která pojednává o významném českém sochaři.

Prigl

“Osobitým stylem zpracovávají téma lidské debility, především v kontextu brněnských humanitních škol.” Těmito slovy doprovázejí autoři Pavel Šplíchal a Jakub Ryška svůj blog Prigl. Ten je jedinečnou směsí sarkastického humoru a každodenní reality. I když autoři píší převážně o Brně, s jejich cynickými vhledy se dokáží ztotožnit i lidé z jiných měst. Díky svému nekorektnímu obsahu je četba Priglu vysoce návyková. Tak buďte opatrní! A abychom nezapomněli – blog byl v roce 2015 nominován na cenu Magnesii Litera.

Jarda Konáš

Jarda Konáš je hudební publicista, spisovatel a literární guru. Studoval literaturu a textařinu. V roce 2011 založil populární blog "Hudební masakry", kde se věnoval bizarním úkazům tuzemské scény a virálním fenoménům sociálních sítí. Hudební masakry si během necelých dvou let existence získaly značnou oblibu. Na jejich základě vznikly například anticeny Zlatý David. Od května 2013 získal tento blog svoji videoverzi na internetové televizi Stream. V současné době píše pro časopis Headliner, a to jak do hudební, tak i do literární rubriky.

Kvílení 2.17

Kvílení 2.17 je novodobým uchopením Ginsbergovy legendární básně. Ve chvíli, kdy se mladá generace ztrácí sama v sobě, úzkostně se snaží zpřetrhat sebemenší pouta s realitou, zatímco se vrhá do propasti zapomnění a sebedestruktivně pálí všechny mosty, je Ginsbergovo Kvílení opět aktuální.

Čtou Tomáš Straka a Jan Dibitanzl.

Jan Těsnohlídek

Spisovatel, básník, redaktor a nakladatel. Je autorem básnických sbírek Násilí bez předsudků, za kterou obdržel Cenu Jiřího Ortena. Dále sbírky Rakovina, Ještě je co ztratit, Hlavně zachraň sebe a románu ADA. V roce 2017 mu vyšly sebrané spisy s názvem Básně 2005 - 2013. Jeho texty byly zhudebněny kapelami Umakart, Lesní zvěř a Bad karma boy. Je organizátorem literárního festivalu a porotcem soutěže pro mladé básníky Ortenova Kutná Hora a nejmladším členem české sekce mezinárodního PEN klubu. Redakčně připravil k vydání desítky především básnických knih, které vyšly v jeho nakladatelství JT's i jinde.

Bob Hýsek - workshop slam poetry

Rychlokurz slam poetry z nikoho neudělá mistra, ale každému nabídne pár dobrých tipů na to, jak vylepšit svou poetickou performanci po textové i divadelní stránce.

Zabývat se budeme nejen rétorikou, řečí těla, zapojením emocí, využitím prostoru a komunikací s publikem, ale i motivací k psaní, hledáním univerzálního přesahu v ryze individuálním tématu či prací s podvědomím. Účastníci workshopu nechť si přinesou jednu vytištěnou báseň, ať už vlastní nebo cizí, abychom mohli zkoumat možnosti přednesu na konkrétním materiálu.

Workshop povede olomoucký slamový mentor a jeden z průkopníků slam poetry v Česku Bob Hýsek.

Jiří Imlauf - Ústí hlavně / Zlatý časy se končí

Charismatický frontman kultovní ústecké kapely Houpací koně v rámci svého čtení představí své knihy Ústí hlavně (2016) a Zlatý časy se končí (2015). První jmenovaná je koláž deníkových záznamů, skic a kreseb, v nichž se syrovost střídá s ironií a nadhledem. Autor v ní s nebývalou působivostí propojuje události velkého světa s životem v Ústí nad Labem. Nostalgie.

Zlatý časy se končí je sbírka textů, které Jiří napsal během 25 let pro Houpací koně. Slova k písním doplnil o krátké vzpomínky a zamyšlení.

MC Gey

Nepředvídatelný přízrak českého rapu s flow ostrou jako zuby piraně, kombinuje nevšední a originální texty s hutnými beaty plnými elektroniky.

Tenhle úspěšný ohýbač slova a internetový mág začal rapovat ještě v devadesátkách. Svůj průlom mezi všeobecně známá jména ale zažil až v roce 2011, kdy společně s DJem Fattem vydal zásadní desku Imaginarium naprosto běžných povinností. Od té doby je také članem labelu Tynikdy.

MC Gey se kromě rapu věnuje i grafice, ilustracím a psaní povídek a básní.

Acute Dose

„Nejoriginálnější čeští kytaroví eklektici, kterým by neznalý člověk netipoval ani kouska české krve, nýbrž jen té sídlištní britské, opět prokazují, že jsou v rámci zdejších kytarovek úkazem.“ Tato brněnská formace si za dobu své existence dokázala získat spoustu lichotivých přívlastků. Jejich poslední album nazvané lakonicky: II je pro svůj lo-fi jazz/noiseový zvuk pokládáno za jedno z nejoriginálnějších počinů současné české alternativní scény.

Erith (PL)

„Země mě pohltila a já se znovu narodila. Stala jsem se plodem přírody, lze něco víc?“

Erith je mladá umělkyně z Katowic. V její hudbě se snoubí prvky elektropopu, psychedelie, hippie, dream popu, asijských melodií a především elektroniky. Její melodie jsou éterické a nutí ke spontánnímu tanci.

Před nedávnem vydala své debutové album Speed of light. Ale nač plýtvat slovy, když hudba mluví za vše. Doporučujeme kouknout na její youtube kanál, je to tam pecka vedle pecky.

Mirka Ábelová (SK)

Mirka Ábelová je přední slovenská básnířka a rozhlasová novinářka. Je vítězkou prestižní soutěže Básne, držitelkou Ceny Rudolfa Fabryho a autorkou tří básnických sbírek - Striptíz (2011), Na! (2014) a Básničky pre domáce paničky (2016). Otextovala většinu písní z alba Davida Kollera ČeskosLOVEnsko, které v roce 2015 získalo Anděla za Album roku. Její tvorba často v slovenských literárních vodách vyvolává rozruch a kontroverze. Je členkou literárně-hudebního seskupení básníků, hudebníků a performerů Vítrholc.

Jiří Charvát (Rimmer)

Copywriter, který vykouřil halucinogenní žábu a zjistil, že svět je jenom lunapark, kde si člověk může prožít, cokoli chce. Proto teď píše humor, vystupuje a říká lidem to, co jim ulehčí. Spisovatel, básník, performer, improvizátor, kreslíř, scenárista, vědomí. Autor knih Eskejp: Na útěku z kanceláře, která byla nominovaná na Magnesia blog roku, a Qejci: Existenciální sperma komiks. Dvojnásobný mistr ČR ve slam poetry coby Rimmer.

Lucie Ščurková a Nelkafofelka

Kamarádky, talentované umělkyně a čerstvé vysokoškolačky. Jejich kreativní rozptyl se týká nejen literatury, ale i videa a hudby. Jejich výstupy oscilují na pomezí performance a autorského čtení. Kousky z bezmezné fantazie těchto dvou mladých dívek utkvěly v paměti mnoha návštěvníků autorských čtení Harakiri v Ostravě. Inverze vyzdvihuje moderní pojetí literatury, a proto vás nemůže o výstup Lucky a Nelky připravit. Pozor! Tahle jízda je plná halucinogenů!

David Livingstone

David Livingstone je rodilý Američan, kteří již přes 25 let žije a pracuje v České republice. Učí anglickou literaturu se specializací na Shakespeara na Palackého Univerzitě v Olomouci. Také se zajímá o literaturu překládanou z češtiny do angličtiny. Mezi jeho koníčky patří české pivo, pivo, banjo a cestování.

François Svalis

François Svalis je olomoucký producent, který vzbudil zájem přesahující české hranice díky své melancholické elektronice publikované na Soundcloudu. Spolu s generací podobně smýšlejících umělců v Evropě se snaží posunout hranice elektronické hudby směrem k live performaci stojící na rychlosti a obratnosti vlastní flow, než na předpřipravených smyčkách z počítače. Jeho hudba surfuje na melodiích s opakujícím se tónem, od chaosu k harmonii, aby znovu vytvořila magickou přítomnost a přechod do věčné tantrické unie.

Zuzana Kultánová

Zuzana Kultánová (1986) pochází z Uherského Brodu, žije v Praze. Vystudovala Český jazyk a literaturu na Slezské univerzitě v Opavě, následně pokračovala bohemistikou na Ostravské univerzitě v Ostravě. Během studií se začala věnovat literární kritice, prošla několika literárními platformami a v současné době působí jako recenzentka pro časopis Tvar. Po škole pracovala jako projektová manažerka v oblasti online marketingu. V roce 2017 začala spolupracovat s nakladatelstvím Kniha Zlín jako redaktorka. Za svůj debut, novelu Augustin Zimmermann, získala Cenu Jiřího Ortena 2017 a byla nominována na DILIA Litera pro objev roku za rok 2017.

Sára Vybíralová

Sára Vybíralová je česká spisovatelka, překladatelka a redaktorka. Vlastní texty i překlady francouzské poezie publikovala časopisecky v Psím víně, Tvaru, Host, Welesu, Literárních novinách a Revolver Revue. Svůj povídkový debut Spoušť vydala v roce 2015 v nakladatelství Host. Získala za něj Cenu Jiřího Ortena.

Slam poetry exhibice

Slam poetry exhibice - zápas v poezii naživo. Dvě kola, žádné rekvizity, pouze slova. Výstupy hodnotí náhodně vybraní porotci z publika.

Jedná se o specifický styl básnického přednesu. Jeho podoba není přesně ukotvena jasnými pravidly, v principu ale platí, že přednes musí být natolik sugestivní, jímavý či zábavný, aby dosáhl největšího ohlasu publika.

Slamovat budou Rimmer (mistr ČR 2015 a 2016), Anatol Svahilec (mistr ČR 2014), Ellen Makumbirofa (finalistka MČR), Dibi (finalista MČR), Tomáš Straka a Mr. Switcher. Moderátorem bude bard z olomoucké Ponorky, překladatel, editor, pedagog a boss moravské slamové mafie Bob Hýsek.

Karin Lednická

Překladatelka, redaktorka a nakladatelka. Roku 1997 založila v Ostravě nakladatelství Domino, v němž až doposud vyšlo více než tisíc převážně překladových titulů. Festival obohatí dvěma besedami na aktuální témata týkající se autorských práv a postavení mainstreamové literatury v kontextu nakladatelské činnosti.

Jiří Hájíček

Tento úspěšný český autor vyrůstal na jihočeském venkově, kde později i pracoval. V současnosti žije v Českých Budějovicích.

Od konce devadesátých let vydal tři sbírky povídek: Snídaně na refýži (1998), Dřevěný nůž (2004) a Vzpomínky na jednu vesnickou tancovačku (2014). Dále také vydal úspěšné novely Zloději zelených koni (2001) a Fotbalové deníky (2007). První Hájíčkův román Dobrodruzi hlavního proudu vyšel v roce 2002. Oba následující autorovy romány, Selský baroko (2005) i Rybí krev (2012), byly oceněny Magnesií Literou. Svou volnou „venkovskou trilogii morálního neklidu“ završil románem Dešťová hůl (2016).

Jiří Hájiček patří k nejúspěšnějším současným českým spisovatelům. Jeho knihy vyšly v angličtině, italštině, maďarštině, chorvatštině, makedonštině, běloruštině, polštině a bulharštině. V září 2016 měl premiéru film natočený podle jeho knihy Zloději zelených koní.